Let's Do IP!

Як зареєструвати патент на винахід або корисну модель

Почнiть патентування вашої розробки вже зараз разом з LET'S DO IP!
Спершу пояснимо, що таке патент. Патент є охоронним документом. Він засвідчує пріоритет, авторство і право власності на винахід (корисну модель).
Що надає патент його власнику?

  • виключне право використовувати винахід (корисну модель) за своїм
    розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників
    патентів;
  • виключне право дозволяти або забороняти іншим особам використовувати винахід (корисну модель).

При цьому використанням патенту визнається:

  • виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), застосування такого продукту, пропонування для продажу, в тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) та інше введення його в цивільний оборот або зберігання такого продукту в зазначених цілях;
  • застосування процесу, що охороняється патентом, або пропонування його для застосування в Україні.

Права, що випливають з патенту, діють від дати, наступної за датою державної реєстрації винаходу (корисної моделі).
Патент має територіальну дію, тобто правова охорона поширюється лише на територію тієї країни, де він зареєстрований. Іншими словами, патент, зареєстрований в Україні, діє виключно на території України.
Володілець патенту щороку повинен сплачувати державні збори за підтримання чинності патенту і добросовісно користуватися правами, що випливають з реєстрації патенту. Дія патенту припиняється у разі несплати у встановлений строк річного збору за підтримання його чинності.
Навіщо здійснювати патентний пошук?

Патентний пошук здійснюється для визначення наявності запатентованих аналогів, встановлення доцільності реєстрації винаходу або корисної моделі та можливості отримання правової охорони.
Навіть якщо ви впевнені в унікальності вашої розробки, не можна виключити, що хтось її вже винайшов та навіть запатентував.
Відсутність схожих розробок при пошуку в мережі Інтернет не свідчить про те, що вона не запатентована, адже патентний пошук здійснюється по спеціалізованим патентним базам за ретельно підібраними фахівцем пошуковими критеріями.
Якщо врахувати, що патентування розробки потребує значних витрат часу та грошей, здійснити пошук, який визначить доцільність цих витрат, просто необхідно. Фахівці нашої компанії LET'S DO IP! мають вищу технічну освіту, що дозволяє досконало зрозуміти принцип вашої розробки та здійснити її якісний пошук. Також проведення патентного пошуку є необхідною передумовою для виявлення прототипу (найближчого аналогу до вашої розробки) та складання заявочних матеріалів.

Чим же відрізняється винахід від корисної моделі та що між ними спільного?
Як зареєструвати винахід або корисну модель в Україні?
Перше, з чого ми рекомендуємо розпочати, це патентний пошук. Як вже було зазначено вище, він дозволить встановити перспективу реєстрації вашої розробки у якості винаходу або корисної моделі, а також виявить аналоги та прототип, які є необхідними для підготовки заявочних матеріалів, в тому числі формули винаходу або корисної моделі та опису. Тривалість проведення патентного пошуку залежить від складності вашої розробки та орієнтовно становить 10-20 робочих днів.
Після проведення патентного пошуку експерти нашої компанії LET'S DO IP! допоможуть підготувати опис вашої розробки згідно з нормами чинного законодавства, правилами та вимогами, передбаченими для патентів.
Та найголовніше – експерти нашої компанії допоможуть коректно скласти формулу вашого винаходу (корисної моделі), яка по суті є головним документом, адже саме формулою визначається обсяг правової охорони, тобто те, що ви зможете забороняти робити іншим без вашої згоди. Тривалість підготовки заявочних матеріалів на реєстрацію винаходу або корисної моделі також залежить від обсягу, складності та повноти наданої вами вихідної інформації про розробку (технологію), а також від того наскільки швидко ви надаєте нам зворотній зв'язок, адже у процесі підготовки документів виникає велика кількість питань, тому на деякий час ми маємо бути з вами на постійному зв'язку.
Після складання та обов'язкового узгодження з вами заявочних матеріалів - експерти патентно-правової компанії зроблять усі необхідні дії для подання заявки на реєстрацію винаходу (корисної моделі) за 1-2 робочі дні.

При цьому завдяки можливості подання заявки в електронному вигляді наші клієнти заощаджують кошти на державному зборі за подання заявки та головне - час, адже процедура реєстрації відбувається швидше.

Після подання заявочних матеріалів, Національний орган інтелектуальної власності проводить експертизу:
  • формальну - встановлюється дата подання, належність зазначеного у заявці об'єкта до переліку об'єктів, які можуть бути визнані винаходами (корисними моделями), і відповідність заявки та її оформлення встановленим вимогам. Рішення щодо можливості реєстрацію корисної моделі приймається вже за результатами формальної експертизи.
  • кваліфікаційну (експертиза по суті) - виключно для заявок на винаходи. Встановлюється відповідність винаходу умовам патентоздатності (новизні, винахідницькому рівню, промисловій придатності). При успішному проходженні кваліфікаційної експертизи заявки на винахід, УКРНОІВІ приймає рішення про видачу патенту.

Після одержання рішення про реєстрацію необхідно підготувати та подати клопотання про видачу патенту на винахід або корисну модель, а також сплатити відповідні державні збори та мито.

І лише після цього протягом 1-2 місяців буде отриманий патент України на винахід або корисну модель.

З LET'S DO IP! вам не доведеться витрачати свій час для того, щоб розібратися у всіх тонкощах та деталях проведення експертизи - ми зробимо всі необхідні дії, а ви отримаєте бажаний результат - патент.
Як запатентувати винахід або корисну модель за кордоном?
Досить часто від клієнтів можна почути питання: Чи можна запатентувати мій винахід в усьому світі?
Тому ми вирішили дещо роз'яснити дане питання. Теоретично це звісно можливо, АЛЕ …

По-перше, єдиного міжнародного патенту, що діє на території всіх країн світу, не існує.
По-друге, патент має територіальний принцип дії, тобто його правова охорона поширюється лише на територію тієї країни, де він зареєстрований.
По-третє, коли ми надаємо розрахунок вартості реєстрації в декількох країнах світу, то бажання "в усьому світі" вмить скорочується до конкретного переліку країн, в яких дійсно клієнт зацікавлений.

Отже, якщо ви плануєте комерційне використання своєї розробки за кордоном – вам необхідно запатентувати її також на території кожної з країн вашого комерційного інтересу.

Перш за все, варто зазначити, що патентування винаходу або корисної моделі в будь-якій іншій країні здійснюється за умови попереднього подання заявки в Україні. Далі у вас є 12 місяців для того, щоб прийняти рішення щодо патентування в інших країнах, яке здійснюється саме на основі вашої української заявки.

Способи патентування винаходу або корисної моделі за кордоном:

1. Подати заявку безпосередньо до відомства країни, що становить для вас комерційний інтерес - за національною процедурою на основі української заявки. Наприклад, вас цікавить реєстрація патенту виключно на території США, тож на базі української заявки може бути подана заявка на винахід безпосередньо у США.

2. Подати заявку на винахід за регіональною процедурою на основі української заявки. Наприклад, вас цікавить реєстрація винаходу в Європейських країнах, тож на базі української заявки може бути подана заявка на винахід до Європейського патентного відомства. При цьому державами-членами Європейської патентної організації є 39 країн, серед яких: Албанія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Швейцарія, Кіпр, Чехія, Німеччина, Данія, Естонія, Іспанія, Фінляндія, Франція, Великобританія, Греція, Хорватія, Угорщина, Ірландія, Ісландія, Італія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Латвія, Монако, Чорногорія, Північна Македонія, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Швеція, Словенія, Словаччина, Сан-Марино, Турція (актуальний перелік країн можна знайти тут). Крім того, Європейська патентна організація підписала угоду про розширення з державою, яка не є членом ЄПО - Боснією та Герцоговиною (актуальний перелік тут), а також угоди про валідацію Європейського патенту на території наступних держав, які не є членами ЄПО: Марокко, Молдова, Туніс, Камбоджа, Грузія (актуальний перелік країн можна знайти за посиланням).
До Європейського патентного відомства подається єдина заявка англійською, французькою або німецькою мовою.
Отриманий Європейський патент автоматично діятиме на території наступних держав: Бельгії, Німеччини, Франції, Швейцарії, Ліхтенштейну, Монако, Ірландії, Люксембургу та Великобританії.
Також існує можливість одержання унітарного патенту, який діятиме на території наступних держав: Австрія, Бельгія, Болгарія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Словенія, Швеція.
На території інших країн необхідно додатково здійснити процедуру валідації.
Крім Європейської патентної організації, існують наступні регіональні відомства:

  • Африканська організація інтелектуальної власності (OAPI) включає наступні держави-члени: Бенін, Буркіна Фасо, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Коморські острови, Конго, Кот д'Івуар, Габон, Гвінея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея, Малі, Мавританія, Нігер, Сенегал, Чад, Того.

  • Африканська регіональна організація інтелектуальної власності (ARIPO) включає наступні держави-члени: Ботсвана, Кабо-Верде, Гана, Кенія, Есватіні, Лесото, Ліберія, Малаві, Маврикій, Мозамбік, Намібія, Руанда, Сан-Томе і Прінсіпі, Сейшели, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Судан, Танзанія, Гамбія, Уганда, Замбія, Зімбабве.

  • Євразійська патентна організація, яка включає наступні держави-члени: Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Білорусь та Росія. Однак у зв'язку з тим, що головний офіс цієї організації знаходиться у Москві, - ми не надаємо послуги щодо реєстрації винаходів у цьому регіоні. Водночас ми будемо раді допомогти з патентуванням винаходу на території будь-якої держави-члена Євразійської патентної організації, крім Росії та Білорусі.

3. Подати на основі української заявки міжнародну заявку РСТ (Patent Cooperation Treaty), тобто в рамках Договору про патентну кооперацію. Така міжнародна заявка протягом 30 або 31 місяців від дати подання української заявки або дати пріоритету має бути введена в національні та/або регіональні фази патентування в обраних вами країнах, що в подальшому дозволить отримати патент в таких країнах.
Зауважимо, що PCT заявка не дозволяє отримати міжнародний патент, який діє на території всіх держав світу, адже такого не існує, водночас PCT заявка вважається поданою в усіх країнах-учасницях Договору про патентну кооперацію (а їх 157, і зазначена кількість країн-учасниць поступово зростає), що надасть вам дуже суттєву перевагу - час. Адже на прийняття рішення щодо патентування в інших країнах, пошук партнерів та/або спонсорів у вас буде не 12 місяців, а 30 (в деяких країнах навіть 31 місяць) від дати подання української заявки або дати пріоритету.

Крім того після подання міжнародної заявки здійснюється міжнародний пошук, за результатами якого можна остаточно визначити доцільність подальшого патентування вашої розробки, а також внести деякі зміни у формулу винаходу (за необхідності).

Публікується міжнародна заявка через 18 місяців від дати подання української заявки або дати пріоритету. Далі, як вже було зазначено вище, протягом 30 або 31 місяця РСТ заявку необхідно перевести у національні та/або регіональні фази патентування у державах вашого комерційного інтересу.

Після введення в національну (регіональну) фазу патентування відомства обраних країн (регіонів) проводять експертизу винаходу та приймають рішення про видачу патенту або про відмову у видачі патенту у відповідній державі.

У разі, якщо РСТ-заявка не буде введена в національні (регіональні) фази патентування, то вона вважатиметься неподаною у таких країнах (регіонах) від самого початку процесу реєстрації.

У разі, якщо ви маєте сумніви яку обрати стратегію патентування - ми будемо раді вам допомогти.
Чи можливо внести зміни до заявки або патенту?
Будь-які зміни, що стосуються найменування або імені, а також адреси заявника або власника можна здійснити як на етапі реєстрації заявки, так і після того як патент буде отриманий.
Якщо ви вирішили змінити заявника або власника патенту - це також можливо зробити на будь-якому етапі, і ми будемо раді допомогти із цим.

Також на будь-якому етапі ви можете змінити представника або призначити його (якщо подали заявку самостійно). Ми будемо дуже раді, якщо ви оберете нас.

Однак якщо зміни стосуються суті винаходу, тобто ви би хотіли змінити щось у формулі, описі або кресленнях, поданих на реєстрацію, під час такої реєстрації, то в цьому випадку експерт LET'S DO IP має уважно проаналізувати запропоновані вами зміни - чи не виходять вони за межі розкритої у поданій заявці суті винаходу, чи доцільне внесення змін, і прийняти відповідне рішення. Після отримання патенту внести будь-які зміни до суті винаходу або корисної моделі неможливо.
Які подальші дії після одержання запиту експертизи?
Під час проходження експертизи по суті за заявкою на винахід, у експертів Національного органу інтелектуальної власності можуть виникати питання щодо формули або опису заявки, відповідності винаходу критеріям патентоздатності – новизні, промисловій придатності або винахідницькому рівню, які можуть бути викладені у попередній відмові в реєстрації.

Але попередня відмова – ще не вирок, професіонали LET'S DO IP допоможуть проаналізувати аргументи відмови та знайти аргументи на користь реєстрації вашого винаходу, підготувати та подати мотивовану відповідь на можливу відмову у реєстрації винаходу у встановлений чинним законодавством строк.
Чи необхідно здійснювати платежі після одержання патенту?
Після отримання патенту України та в інших країнах для підтримання чинності його дії кожного року необхідно сплачувати відповідні державні збори. Якщо не сплачувати ці збори, патент втратить чинність та перетвориться у суспільне надбання, тобто будь-хто зможе законно використовувати вашу розробку, при цьому ваша згода на це вже не буде потрібна.

Експерти LET'S DO IP візьмуть на себе контроль строків за підтриманням чинності ваших патентів та здійсненням своєчасної сплати у відомство будь-якої держави (за виключенням Росії та Білорусі).
Дякуємо, що дочитали цю статтю до кінця, адже ми розуміємо, що для людини, яка не стикається щодня з такою термінологією, це може бути досить нелегко. Обравши співпрацю з нами будьте певні, що ми зробимо все можливе для того, щоб процес патентування був для вас не тільки зрозумілим, але й приємним. Якщо у вас залишились будь-які питання, будемо раді допомогти.
Цікавить одержання патенту на винахід або корисну модель?
Ми допоможемо зробити процес реєстрації максимально зручним для вас і вам не доведеться витрачати свій час на те, щоб розібратися у всіх тонкощах і деталях кожного етапу реєстрації
Патентне бюро онлайн
Зв'яжіться з нами

+38 (095) 595 27 57
+38 (093) 773 83 18

м. Дніпро, Вул. Набережна Перемоги, буд. 7,
Бартоломео Резорт Таун, башта 1, 4-й поверх, офіс 208
Усі права захищено 2019-2024